عکس 10- لاهیجان

 

 

 

شهر لاهیجان    

لاهیجان از زیباترین شهرهای گیلان و از جمله ایران می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای ، که تپه ماهورهایی آن را به بوته های همیشه سبز چای در ردیف کاریهای منظم هندسی پوشانده است ، همراه با معماری بسیار زیاد و خانه های ویلایی با سقفها و رنگها آمیزی متنوع ، جلوه زیبایی به شهر بخشیده است. به عبارت دیگر در لاهیجان زیبایی های طبیعت و شهر سازی یکدیگر را تکمیل کرده اند. این شهر سرزمینی هموار و  جلگه ای است که حاصل رسوبات به جا مانده از رودهای گیلان می باشد. از نظر موقعیت جغرافیایی و ویژگیهای تاریخی یکی از شهرهای گیلان به شمار می رود و مدتها مرکز بخش ( ( بیه پیش)) گیلان بوده است وجه تسمه لاهیجان ریشه در  ویژگی اقتصادی آن دارد. به طوری که کلمه لاهیجان از دو جزء ( لاه ) به معنی ابریشم و (جان) ؛ پسوند مکان تشکیل شده است ، که در معنی شهر ابریشم است. آب و هوای آن در بخش جلگه ای معتدل مرطوب و در کوهستانی سردسیر و خوش آب و هوا است. این شهر قدمتی 800ساله دارد و به روایتی توسط ( لاهیج بن سام بن نوح ) ساخته شده است . لاهیجان دارای دو بخش مرکزی و رودبنه می باشد که به گویش گیلکی (بیه پیش) تکلم می نمایند و از نظر اقتصادی به جهت ، رونق باغداری در بخش های چای و مرکبات ، وجود جالیزهایی چون هندوانه و نیز پرورش کرم ابریشم بامبو بافی و سفالگری در کنار تولید برنج ، باعث رشد بیشتر و شکوفا شدن اقتصاد این منطقه شده است. شهرستان لاهیجان به علت قرار گرفتن در کوهپایه های زیبای البرز ، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را به خود اختصاص داده و نیز نزدیکی به مرکز استان ، موجب گسترش سرمایه گذاری در صنعت گردشگری گردیده است .

لاهیجان از زیباترین شهرهایِ گیلان است. موقعیت جغرافیاییِ این شهر در ناحیة پایکوهی که تپه‌ماهورهایِ آن را بوته‌هایِ همیشه سبزِ چای، در ردیف‌کاری‌هایِ منظمِ هندسی پوشانده است، همراه با معماریِ زیبا و خانه‌هایِ ویلایی با سقف‌هایِ سفالی و رنگ‌آمیزیِ سفید، جلوة زیبایی به سیمایِ شهر بخشیده است. به عبارت دیگر، در لاهیجان، زیبایی‌هایِ طبیعت و شهرسازی همدیگر را تکمیل کرده اند.
شهرستان لاهیجان در ناحیة شرقیِ استان گیلان واقع شده است و از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان سیاهکل، از شرق به شهرستان‌هایِ لنگـرود و رودسر، و از غرب به شهرستان‌هایِ آستانة اشرفیه و رشت محـدود می‌شود. این شهرستان، سرزمینی هموار و جلگه‌ای است که حاصلِ رسوباتِ به‌جامانده از رودهایِ گیلان می‌باشد. جلگة لاهیجان به علت زیبایی و قدرت حاصلخیزیِ اراضی و وجود فرآورده‌هایِ کشاورزی و منابع اقتصادی، در بین دیگر شهرهایِ استان اهمیت خاصی دارد. هموارترین نقطة این سرزمین، در قسمت‌هایِ شمالیِ مجاورِ دریاست و هرچه از شمال به طرف جنوب پیش رویم، بر ارتفاعِ آن افزوده می‌شود. قسمتی از رشته‌کوه البرز، ناحیة بزرگی از جنوب این شهرستان را شامل می‌گردد و مهم‌ترین رودخانة جاری در آن «پرده‌سر» است.
شهرستان لاهیجان دارای دو ناحیة عمدة جغرافیاییِ جلگه‌ای و کوهستانی است. در ناحیة جلگه‌ای، نوارِ باریکِ ساحلی و در ناحیة کوهستانی، محدوده‌هایِ کوهپایه‌ای، جنگلی و مرتعی در ارتفاعاتِ مختلف به چشم می‌خورد. آب‌وهوای نواحیِ ساحلی و جلگه‌ایِ شهرستان لاهیجان، مرطوب و در فصول مختلف دارای شرایط خیلی مطلوب می باشد و در کوهستان، نیمـه‌‌مرطوب و دارای شرایط متوسط است. میـزان بارنـدگی در شهرستـان لاهیجان، سالانـه 1000 تـا 1400 میلی‌متر می‌باشد. کشاورزی (کشت چای، برنج، حبوبات، درختان میوه، کنف و درخت توت)، پرورش کرم ابریشم و همچنین صید ماهی و شکار، فعالیت‌هایِ اقتصادیِ این منطقه را تشکیل می‌دهد.
لاهیجان از نظر سابقة شهری قدمت زیادی دارد و قبل از رشت، مرکز ایالت گیلان بوده است. علاوه بر آن، حتی پس از این‌که رشت از دورة صفویه اهمیت یافت، بازهم لاهیجان به دلیل سوابق تاریخی و موقعیت جغرافیایی، مرکزِ گیلانِ «بیه‌پیش» باقی‌ماند. اهمیت لاهیجان به عنوان یک شهرِ توریستی علاوه بر زیبایی‌هایِ طبیعیِ آن، چشم‌اندازهایِ زراعیِ باغ‌هایِ چای است.

جاذبه های گردشگری  و  تاریخی


تله کابین ، تالاب بین المللی امیر کلایه ، بام سبز و استخر لاهیجان ، آبشار شاه نشین ، موزه تاریخ چای ایران و آرمگاه کاشف السلطنه، پل خشتی لاهیجان ، حمام گلشن ، بافت تاریخی لاهیجان ، غار شیخان بر یا شیخان ور، خانه محمد صادقی

زیارتگاه ها و اماکن مذهبی


بقیه چهار پادشاه محل دفن (سید خرم ، هادی ، علی و حسن کیا ) مساجد جامع و اکبریه ، مقبریه شیخ تاج الدین ابراهیم ملقب به زاهد گیلانی ، بقعه سید رضا کیا از فرزندان امام علی نقی (ع) ، بقاع سید احمد میر شمس الدین ، سید حسن ، سید موسی از فرزندان امام موسی کاظم (ع).

 

شیطان کوه،

 کوهی است در شرق لاهیجان در گذشته به این منطقه شاه‌نشین کوه می گفتند و برکه ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می شد. امروز برکه به دریاچه ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می کند. در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لا هیجان معروف است

/ 3 نظر / 17 بازدید
mar2mak

salam doste man webloge khobi dari bia to jame ma ozv sho to bozorgtarin jamee majazi pishrafte..va vase khodet tabliq kon .. tabliqat rayegane www.mar2mak.org

آدینه

سلام به شما پریسا خانم امیدوارم همیشه موفق وسربلندو درپناه خداوند زنده باشید وزندگی کنید.وبلاگ زیبایی دارید وخیلی خوشحالم از اینکه یکی از همشهریهامو دیدم من هم ساکن لنگرودهستم ،روبروی مرکز بهداشت شاد باشید[گل]

گیلانشاه

sسلام بر شما دوست و همزبون خودم . من هم یک لنگرودی هستم و خوشحال شدم وبلاک شمارو دیدم