جام زرین مارلیک ، کشف شده در رودبار

جام زرین مارلیک ، کشف شده در رودباریکی دیگر از مفاخر آثار تمدنی نیاکانمان در گیلان، جام مارلیک است.
بی گمان اکتشاف چنین آثاری در جای جای گیلان، نشان از آن دارد که نیاکان ما در عصر آدمخواری و وحشی گری و بربریت، برای ارتقا تمدن بشری، چه مرارت ها را تحمل نکردند تا به همه ی بشریت بیاموزند که برای رفاه انسان باید اندیشه را بر پشت جهل سوار کرد، روی آن راست قامت ایستاد و دل تاریکی را درید و به روشنایی رسید.
و این قابلیت های بی همتای نیاکانمان، ما را هشدار می دهد که از خواب گران سالیان برخیزیم، بر تاریکی ها و تاریک اندیشی ها هجوم ببریم و طرحی نو در آسمان ِ غم زده ی ایران در اندازیم و سپس ادامه ی مجد و شکوه سالاری آنها را در مداری بالا بلندتر با بر بام جهان بیرق بر افراشیم.

این جام زرین در محلی به نام چراغعلی تپه که نام مالک قدیمی آن بوده و یا تپه مارلیک که اسم باستانی آن است در رحمت آباد رودبار در ضمن حفاری تپه مارلیک کشف گردید. این جام زرین که در حدود 17.5 سانتی متر ارتفاع داشته و قطر دهانه آن به 12 سانتی متر می رسد، از طلای متمایل به زرد و تا اندازه ای سفت و محکم است به همین دلیل حالت و شکل اصلی جام تا حدودی سالم باقی مانده است.
این جام بسیار متناسب ساخته شده و نسبت ارتفاع به قطر دهانه به نحوی است که جام موزون و تقریبا بلندی را نمایش می دهد و در قسمت وسط بدنه در طرفین به صورت مقعر ساخته شده است. لبه جام در اثر تاب دادن فلز به صورت مفتولی در آمده و استحکام بیشتری به دست آورده است. در نزدیک به کف هم دارای قسمت برجسته و نواری شکل است که دورادور جام ادامه داشته و این قسمت برجسته تر استحکام بیشتری را برای جام در نزدیک به کف ظرف به وجود آورده است.
جام از نظر نقش به دو ردیف افقی متمایز گردیده که در هر ردیف نقش اسب شاخدار تکرار شده است. نقش اسب شاخدار بر روی جام مارلیک در نهایت تناسب و تزئینات در حالت راه رفتن در هر ردیف سه بار دورادور جام تکرار شده است. پیکره این حیوان در نهایت تناسب و ظرافت با یک گردن طویل و منحنی کمر باریک دست و پای ظریف و عضلانی در حالت راه رفتن در اطراف جام نقش شده است.
این اسب شاخدار دارای سر کشیده و طویل با چشمانی برجسته و مدور می باشد که در اطراف با خطوط موجدار که ابروان را نشان می دهند، احاطه شده اند. قسمت های بینی، پوزه و دهان به صورت کاملا روشن و دقیقی نمایش داده شده اند. از پیشانی حیوان شاخ منحنی و نوک تیزی روئیده شده است و بیشتر شاخ به استثنای نوک منحنی آن با هاشورهای جناغی موازی تزئین گردیده و این هاشورها یک نوار مضاعف جناغی به وجود آورده اند.

/ 2 نظر / 19 بازدید
سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم

سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم