کاخ زمستانی نصرت اله خان سردار امجدکاخ زمستانی نصرت اله خان سردار امجد از مهمترین بناهای حکومتی گیلان است

" کاخ زمستانی نصرت اله خان سردار امجد " از مهمترین بناهای حکومتی گیلان به شمار می رود، سردار امجد که از اواسط دوره ناصرالدین شاه قاجار تا انقلاب مشروطه حاکم کرگانرود تالش بود، از قدرت و نفوذ زیادی در منطقه تالش برخوردار و برای قدرت نمایی و تدارک مکانی مناسب برای پذیرایی از بزرگان و درباریان قاجار تصمیم به ساخت این بنا می گیرد.

بنابر روایت منابع محلی ساخت و تکمیل این بنا 25 سال به طول انجامیده است، سنگهای بکار رفته در بنا از ارتفاعات ییلاقی تالش به این مکان آورده شده و کارگران زیادی بطور روزانه در ساخت این بنا مشغول به کار بوده اند.

بنای مزبور محل استقرار اطاق سرا نامیده می شد که اکنون در ضلع غربی میدان اصلی شهر تالش ( هشتپر ) واقع شده است، این بنای آجری با نمای بیرونی آبی رنگ و به همراه طاق نماها و درگاههای هلالی توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند.

طبقه نخست این بنا دارای دو درب ورودی بزرگ در شمال و جنوب است که قرینه بصورت چهار پنجره بزرگ در طبقه دوم نیز در چهار جهت تکرار شده است، طبقه سوم دارای چهار کلاه فرنگی با پنجره های بادگیر است و در جریان شورشهای محلی مردم تالش در دوره انقلاب مشروطه ( 1288 خورشیدی ) به آتش کشیده می شود و به مدت 60 سال بصورت متروکه باقی می ماند تا اینکه در اوایل دهه 1350 خورشیدی مورد بازسازی قرار می گیرد.

/ 1 نظر / 31 بازدید
صوت و صدا

سلام. خیلی از وبلاگ شما خوشم اومد. راستش از اینکه کار های خود شما در این وبلاگ هست خیلی غافلگیر شدم. امیدوارم همیشه موفق باشید[لبخند]